Thanks To All Who Participated in the 2014 Half Pints Pro/Am Challenge

There were 311 entries judged and 139 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kent Courtice Sanctify 16E: Belgian Specialty Ale VanBrewers
2nd Dave Janssen Wheat Saison With Brett & Lemon 20A: Fruit Beer BrewVIC
3rd Zack Weinberg
Co-Brewer: Graham Markham
Markham Pale Ale 10A: American Pale Ale Toronto Brewing
4th Steve Shaw
Co-Brewer: Chris Leigh
77x42 Mleh Heh 14C: Imperial IPA

Winning Entries

Category 1: Light Lager (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Flip Cup 1C: Premium American Lager KABOB
3rd John Adair Missys Lager 1E: Dortmunder Export

Category 2: Pilsner (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Sean Richens Light Pils 140105 2A: German Pilsner (Pils) Winnipeg Brew Bombers

Category 3: European Amber Lager (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Cousineau Vienna Lager 3A: Vienna Lager GTA Brews
2nd Chris Young
Co-Brewer: Half Pints Brewing Co. Jeremy Wells, Dave Rudge
Oktoberfest Lager 3B: Oktoberfest/Marzen
3rd Tyrone Keep Blacktie Brauhaus Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Saskatoon Headhunters

Category 4: Dark Lager (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Richens Bohemian Tmave 4B: Munich Dunkel Winnipeg Brew Bombers
2nd Darrin Sayers The Force 4C: Schwarzbier Cowtown Yeast Wranglers

Category 5: Bock (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Adam Olson Glacier Bay Eisbock 5D: Eisbock River City of Manitoba Brewers (RCMB)

Category 6: Light Hybrid Beer (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Fletcher Stevens Bi-Polar Blonde 6B: Blonde Ale Yk Beer society
2nd Darrin Sayers Firewater 6A: Cream Ale Cowtown Yeast Wranglers
3rd Ben Rix Lars’ Kolsch 6C: Kolsch

Category 7: Amber Hybrid Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jonas Hurtig Cali Steamer 7B: California Common Beer Cowtown Yeast Wranglers
2nd Robert Doerksen Pier 179 7B: California Common Beer Cowtown Yeast Wranglers
3rd Alvaro Reyes Funfundsechzig Jahre Alt 7C: Dusseldorf Altbier VanBrewers

Category 8: English Pale Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Stevens Typical Bitch Face 8A: Standard/Ordinary Bitter MontreAlers
2nd Paul Brennan Nelson’s ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Montrealers
3rd Paul Heslop Alnwick 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Cowtown Yeast Wranglers

Category 9: Scottish and Irish Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jonathan Voyer
Co-Brewer: Kevin Deschambault
Scottish 80 9C: Scottish Export 80/-
2nd Chris Bourdages Great Scot! 9B: Scottish Heavy 70/- Durham Homebrewers Club
3rd Yannick Laplante
Co-Brewer: Philippe Dufour
IRA 9D: Irish Red Ale

Category 10: American Ale (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zack Weinberg
Co-Brewer: Graham Markham
Markham Pale Ale 10A: American Pale Ale Toronto Brewing
2nd Fletcher Stevens Honey Bucket Nut Brown 10C: American Brown Ale Yk Beer society
3rd James Watchman
Co-Brewer: Mike Ozero
Brown Merican 10C: American Brown Ale Ye Olde Kildonan Boys

Category 11: English Brown Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Freeman Timid Turtle 11A: Mild
2nd Fleesha Willfong Welcome To Brown Town 11C: Northern English Brown Ale ALES
3rd Paul Heslop Wear Bridge 11C: Northern English Brown Ale Cowtown Yeast Wranglers

Category 12: Porter (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Newton Newtonian Baltic Porter 12C: Baltic Porter Vanbrewers
2nd Mark Borowski Goin’ Brown Town 12A: Brown Porter Winnipeg Brew Bombers
3rd Geof Traill Browndead 12A: Brown Porter Toronto Brewing

Category 13: Stout (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Fenn Simdicoe Psychosis 13F: Imperial Stout
2nd Mark Pennell Black Gold 13A: Dry Stout Brewnosers
3rd Mark Atkinson Doctor’s Orders 13C: Oatmeal Stout BrewVIC

Category 14: India Pale Ale (IPA) (32 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Shaw
Co-Brewer: Chris Leigh
77x42 Mleh Heh 14C: Imperial IPA
2nd Marc Loszchuk Hoppy Birthday IPA 14B: American IPA ALES
3rd Matt Braun Hoppin In The Dark 14D: Black IPA

Category 15: German Wheat and Rye Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Newton Newtonian Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier Vanbrewers
2nd Dean Kelly I’ve Gone Rogue! 15D: Roggenbier (German Rye Beer) Saskatoon Headhunters
3rd Chris Nowlan Duke Degenberg’s Daily Bread 15A: Weizen/Weissbier Cowtown Yeastwranglers

Category 16: Belgian and French Ale (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kent Courtice Sanctify 16E: Belgian Specialty Ale VanBrewers
2nd Rob Loewen Sour Belgian Dubbel 16E: Belgian Specialty Ale
3rd Jimmy Bernier Wild Yeast Saison 076 16C: Saison

Category 17: Sour Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Borowski The Forgotten 17B: Flanders Red Ale Winnipeg Brew Bombers
2nd Greg Zeniuk The Headless Tartsman 17A: Berliner Weisse Edmonton Homebrewers Guild
3rd Greg Zeniuk Cotton Gueuze 17E: Gueuze Edmonton Homebrewers Guild

Category 18: Belgian Strong Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Nowlan Contemplatio Divina 18C: Belgian Tripel Cowtown Yeastwranglers
2nd Brett Aho Marteau D’or 18D: Belgian Golden Strong Ale RCMB | River City of Manitoba Brewers
3rd Dave Janssen Extra 18A: Belgian Blond Ale BrewVIC

Category 19: Strong Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jonas Hurtig Low Efficiencywine 19C: American Barleywine Cowtown Yeast Wranglers
2nd Mark Borowski ALE X 19A: Old Ale Winnipeg Brew Bombers
3rd Ben Rix THUNDERPIG 19C: American Barleywine

Category 20: Fruit Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Janssen Wheat Saison With Brett & Lemon 20A: Fruit Beer BrewVIC
2nd Jimmy Bernier Raspberry Saison 075 20A: Fruit Beer
3rd Cedric Dauchot Blackberry FestivALE 20A: Fruit Beer

Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Higgins
Co-Brewer: Justin Shead, Ken Sandilands, Alex Wall, Dave Callighan
Coconut Curry 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer ELAlers
2nd David Callaghan D’unkel Juniper 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Parker Willfong
Co-Brewer: Fleesha Willfong
Gilligan’s Radio 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer ALES

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Thorne Fornicator 22C: Wood-Aged Beer River City of Manitoba Brewers
2nd Marc Loszchuk Big Baltic Bastard 22C: Wood-Aged Beer ALES
3rd Adam Olson Islay Scotch Ale 22C: Wood-Aged Beer River City of Manitoba Brewers (RCMB)

Category 23: Specialty Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kent Courtice
Co-Brewer: Marc Raymond
The MAK 23A: Specialty Beer VanBrewers
2nd Marc Loszchuk Big Bourbon Bastard 23A: Specialty Beer ALES
3rd Dave Janssen Rye Spiced Saison - Doehnel Malt 23A: Specialty Beer BrewVIC

Category 26: Other Mead (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Toews A Good Swift Kick In The Oranges 26A: Metheglin Saskatoon Headhunters
2nd Tyrone Keep Orange You Glad 26C: Open Category Mead Saskatoon Headhunters
3rd Alex Wall
Co-Brewer: Paul Blanchfield
Ginger Merry Mead 26A: Metheglin E.L.Alers

Category 27: Standard Cider and Perry (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Donovan Fontaine Nottingham Cider 27B: English Cider Winnipeg Brew Bombers
2nd Donovan Fontaine Champagne Cider 27A: Common Cider Winnipeg Brew Bombers

Category 28: Specialty Cider and Perry (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Ian McCallister
Co-Brewer: Cali Ramsey
Fuggle Rock 28D: Other Specialty Cider or Perry Winnipeg Brew Bombers